KIŞ MEVSİMİNDE CILT HASTALIKLARINA DİKKAT!

Kış mevsimi ile birlikte etkisini gösteren soğuk ve kuru hava, sert rüzgar ve asit yağmurları ile birlikte cilt hastalıklarının da habercisi oluyor. Bundan sonraki süreç ise çok daha zor geçiyor.

Özellikle kış aylarında cilt bakımına daha fazla önem vermek gerekiyor. Gerekli önlemler alınmadığında ciltte kuruluk, çatlak, sarkma, leke vs. olumsuz durumların yaşanmasına neden oluyor.

Kış mevsiminde güneş ışığının azalması stresi artırarak kişileri depresyona daha fazla itmektedir.

Bu durum kışın havaların da etkisi ile sedef, akne, egzama gibi birçok rahatsızlıklara yol açabiliyor. Derlediğimiz önerileri dikkate alarak olası cilt hastalarına yakalanmaktan kurtulabilir ya da bu rahatsızlıkları en az zararla atlatabilirsiniz.

Cildiniz için kış aylarında mutlaka düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmanız gerekir. Banyodan sonra ya da uykudan önce krem uygulamasının yapılması daha faydalı olacaktır. Özellikle kuru cilde sahip kişilerin bu hususa daha fazla önem vermeleri gerekiyor. Kullanılan ürünlerin kozmetik yerine doğal özler içermesine dikkat etmek gerekiyor.

Cilti kurutan sabun, banyo köpüğü, duş jeli, krem vs. ürünler kullanılmamalıdır. Ayrıca içerisinde alkol bulunan cilt ürünlerini kullanmaktan da kaçınılmalıdır.
Sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının. Aşırı sıcak su cildin daha fazla kurumasına neden olur. Dolayısı ile mümkün olduğunca ılık su tercih edin ve banyo süresini kısa tutmaya çalışın.

Kış mevsiminde evde ısıtma sistemlerinin de kullanılmasını gerektirir. Fakat ısıtma sistemleri de ortamın havasını kurutur yani nemini alır. Dolayısı ile bu sistemlerin sıcaklık derecesini fazla yüksek tutmamak gerekir.