HER DÖRT KADINDAN BİRİNDE MYOM VAR

Myom, üreme çağındaki kadınların yüzde 25'inde görülüyor. Bu kadar sık görülen bir sağlık sorunu olmasına karşın, kadınlar myom konusunda yeterinci bilgili değiller.

Rahimin düz kas ve bağ dokusundan oluşan, iyi huylu, halk arasında ur olarak bilinen iyi huylu tümörlerdir. Kadınlarda ensık görülen tümördür. Doğurganlık yaşındaki her 100 kadından 25 inde görülmekle beraber, 40 yaş üstündeki kadınların yarısında myom vardır. Ergenlikte görülmesi nadirdir.Menopozda estrojen salgısı azaldığından küçülür yada geçer.

Myomlar rahmin içinde, dış yüzeyinde, rahim ağzında veya rahime sapla tutunmuş şekilde rahimin farklı bölgelerinde bulunur. Rahim endometrium (döl yatağı), myometrium(düz kas tabakası) ve seroza denilen 3 tabakadan oluşur. Myomlar, myometrium denilen, rahimin en kalın olan düz kas tabakasından köken alırlar, düz kas ile beraber bağ dokusu da içerirler.

Adet kanamasını dışarı atmak için, doğumda bebek ve plasentayı dışarı atmak için kasılan tabakadır.

Bilinen bir nedeni yoktur. 1. derece akrabasında myom olanlarda görülme riski daha fazladır. Hareketsiz yaşam sürenlerde daha fazla görülmektedir. Doğum kontrol hapı kullanmanın myom oluşmasını %30 azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.