GRİP HASTALIĞINI HAFİFE ALMAYIN

Hayatı olumsuz etkileyen kötü hava koşullarında gribe yakalanmamak için yapılması gerekenleri sizler için araştırdık. Grip belirtileri nelerdir? Grip nasıl bulaşır? Grip en çabuk nasıl geçer? Grip çeşitleri nelerdir? Grip aşısı nedir? Grip aşısı kimlerde uygulanmaz? sorularının cevaplarını bulmaya çalıştık. İşte grip hakkında merak ettikleriniz.

Soğuk kış günlerinde veya mevsim geçişlerinde en büyük sorunlarımızdan biri olarak karşımıza çıkan grip, çok basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de her sene onlarca insanın ölümüne neden oluyor. Enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan grip, oldukça bulaşıcı ve riskli bir hastalıktır. Birçok insanın aile hayatının yanı sıra sosyal ve iş hayatında olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden olan bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini düşürüyor.

Evde ya da işyerinde bir kişi grip olduğu zaman, çok kısa sürede o ortamdaki diğer kişileri de etkileyerek, olumsuz sonuçlar meydana gelmesine neden oluyor. Kişiden kişiye bulaşıcı bir özelliğe sahip olan grip, vücuda girdikten yaklaşık bir iki gün içerisinde etkisini göstermeye başlıyor. Bu sebepten dolayı; grip hastalığına yakalanan kişinin, bir an önce doktora giderek, gerekli önlemleri alması gerekiyor. Böylece etrafındaki diğer kişilerin bu hastalığa yakalanmasını önlemiş olur.

Portakal, mandalina, kivi, greyfurt, ayva, elma, nar muz ve armut gibi meyvelerin yanı sıra zencefil, karabiber, karanfil, ıhlamur, adaçayı, havlıcan, papatya bitkisi gribe iyi gelir. Havuçlu çorba, un çorbası, mercimek çorbası, tavuk suyu çorbası da gribe iyi gelen gıdalardandır.

Gribin en büyük belirtileri burun akıntısı, hapşırık, burun içi kaşınmalarıdır. Bunların yanında aşırı halsizlik ve yorgunluk da grip belirtisidir. Hastalık ilerlemiş ise kişide kusma, baş ağrısı, mide bulantısı, yüksek ateş, titreme ve terleme gibi durumların görülme olasılığı yüksektir.

Virüs türüne göre çeşitlilik gösteren grip virüsleri görülüyor. Gribin; domuz gribi, kuş gribi, İspanyol gribi, mevsimsel grip, mide gribi, alerjik grip, salgın grip gibi adlandırılıyor.