EVDE EGZERSİZİN PÜF NOKTALARI

Egzersiz daha iyi ve kaliteli bir yaşam sürmek için hayatımızdaki en önemli faktörlerden biridir. Günlük yaşantımızın giderek hızlanması sonucunda en temel ihtiyaçlarımızı karşılarken bile zaman sıkıntısı yaşamaya başladık.

Karşılanamayan bu temel ihtiyaçlar sonucunda uykusuzluk, kilo problemi ve daha birçok sıkıntı günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. İnsanların birçoğu bu problemlerin farkında fakat bu problemleri nasıl çözecekleri hakkında tam olarak fikir sahibi değiller ya da yanlış bilgiler biliyorlar. Bu yazıda aslında fazla kilolardan uyku ve beslenmeyi düzeni sokarak ayrıca evde de düzenli egzersizler yaparak nasıl rahat bir şekilde kurtulabileceğimizi göreceğiz.

Evde Egzersizin Birinci Hareketi: Çömelme (Free Squat)

Ellerimizi başımızın arkasında bağlayalım. Dirseklerimiz arkada göğsümüz dik olsun. Dizlerimizi kırarak kalçamızı aşağıya doğru indirelim. Bu sırada gövdemizin pozisyonumuzu bozmayalım. Kalçamızı sıkalım ve tekrar başlangıç pozisyonumuza dönelim. Bu şekilde hareketi yapabildiğimiz kadar çok yapalım. Sürekli antrenmanların sonunda gün geçtikçe tekrar sayımız artacaktır.

Evde Egzersizin İkinci Hareketi: Yukarı İtme-Şınav (Push Up)

Yüzüstü yere yatıp dizlerimizi yere koyalım ardından ellerimizi yere koyup gövdemizi yukarı kaldıralım. Kollarımız yeteri kadar güçlendikten sonra hareketi dizlerimizi değil, ayak parmak uçlarını koyarak yapabilirsek bizim için daha verimli olacaktır. İlk seferlerde tek sette yüksek sayıda tekrarlara ulaşamayabiliriz ama devamlılığı sağlayabilirsek yüksek sayıda tekrarlara ulaşabiliriz.

Evde Egzersizin Üçüncü Hareketi: Mekik

Mekik hareketi karın ve üst karın bölgesindeki kaslarımızı çalıştırır. Ellerimizi başımızın arkasında birleştirdikten sonra omuzlarımızı ve üst gövdemizi yukarıya doğru kaldırmaya çalışalım. Kaslarımız güçlendikçe tekrar sayımızı arttıralım.

Evde Egzersizin Beşinci Hareketi: Süpermen

Yere yüzüstü uzanalım avuçlarımız yeri gösterecek şekilde kollarımızı ileriye doğru uzatalım. Aynı anda kırmadan ayaklarımızı ve dizlerimizi yukarıya doğru kaldırmaya çalışalım. Bu pozisyonda durabildiğimiz kadar duralım ya da tempolu bir şekilde hareketi tekrar edelim. Kaslarımız kuvvetlendikçe tekrar sayımızı arttırabiliriz.

Evde Egzersizin Dördüncü Hareketi: Barfiks

Kollarımızla omuz genişliğinde biraz daha açık bir şekilde bir barfiks barına asılalım. Kendimizi yukarı kaldırarak çenemizin barın üstüne çıkmasını sağlayalım. Bara asılırken kollar arası açıklığı ne kadar arttırabilirsek hareket bizim için o kadar zorlaşacaktır. Açıklığın arttırılması bizim daha çok efor sarf etmemizi sağlayacaktır. Başlangıç için başta söylediğimiz açıklık ideal bir açılık. Kuvvetlendikçe setlerdeki tekrar sayımızı ve kollar arası açıklığımızı arttırabiliriz