CİLDİNİZ ALARM VERİRSE

Havaların soğuması, rüzgar, hava kirliliği, kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirme, daha az su içilmesi ve terlemenin azalması… Tüm bu faktörler ciltte kuruluğun artmasına, bunun sonucunda da çeşitli cilt hastalıklarının gelişmesine veya alevlenmesine neden oluyor.

İnsan derisi vücudumuzun en büyük organı olma özelliği yanısıra birçok hayati işlevi olan bir yapıdır. Bizi her türlü dış etkene karşı korumaya yarayan derimiz, sosyal açıdan da bir yansımamızdır. Sağlıklı bir deri dış etkenlere karşı aldığımız önlemlerle elde edilebilir. Güneş ışığı, sigara, aşırı sıcak ve soğuk havalardan korunma ile daha sağlıklı bir deri elde edilebilir. Özellikle kış aylarında havanın soğuması ile daha sık nemlendirici ve koruyucu kullanarak meydana gelebilecek olası olumsuz etkileri önleyebiliriz.

Günümüzde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle çocuklarda görülen ve müdahale edilmediğinde cilt kuruması gibi farklı sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle güneş ışığına maruz kalınması ile birlikte nemden yoksul ciltler üzerine görülen bu problem önlem alındığında kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Yani egzema hastalığı da tam olarak aslında bir cilt hastalığıdır.