BEL FITIĞI KABUSUNUZ OLMASIN

Tıptaki teknolojik gelişmelerin en önemlilerinden biri de ameliyat mikroskobudur. Bel fıtığı ameliyatı mikro cerrahi sayesinde artık kabusunuz olmaktan çıkıyor.

Omurgamızda kemiklerin arasında bulunan disklerin yapıları gereği beslenmeleri zayıftır. Ancak çocukluk çağından sonra çevre dokulardan difüzyonla gerçekleşir. Diskin iç yapısında bulunan su oranı yaşla birlikte azalarak yetişkinlikte yüzde doksanlardan yüzde 50’lere düşer. Genetik olarak da bazı kişilerin diskleri travma ve diğer dış etkenlere daha duyarlı olabilirler. Artan yaşla birlikte diskte dolaşımın azalması ve diskte su kaybı diskin yapısını bozmaya başlar. Disk zamanla elastikiyetini ve mukavemetini kaybeder. Omurga eklemlerinin dejenarasyonu ve bu eklemlerin görevlerini tam olarak yapamaması disklere fazladan yük binmesine neden olur. Bu durumdaki travma, ağır kaldırma, duruş bozuklukları gibi disklere dışarıdan etki eden faktörlerde fıtık oluşumuna yol açabilirler.

Her bel ağrısı bel fıtığı demek değildir. Bel ağrısı toplumda çok sık görülen bir durumdur ve bel ağrısının çoğunlukla sebebi mekanik bel ağrısı dediğimiz disk fıtıklaşması haricinde olan omurgamızın eklem, eklem kapsülü, bağları, kasları gibi yapıların zorlanması ile oluşurlar. Bu yapılardaki zorlanmalar neticesinde olan hasarlar burkulma, incinme gibi hafif travmalar şeklindedirler. Bu hasarlar çoğunlukla uygun tedavilerle birkaç hafta içinde iyileşirler. Bu mekanik bel ağrısı veya “low back pain “dediğimiz durumlar dışında daha ciddi patolojilerde bel ağrısına neden olabilirler.

Bel fıtığının en sık görülen belirtileri bel ağrısı ve bacak ağrısıdır. Çoğunlukla tek taraflı olmak üzere bacakta ağrı, uyuşma yanma karıncalanma, öksürme ile oluşan bel ve bacak ağrısı gibi şikayetler olabilir. Sinire olan basının derecesi fazlaysa ayak bileğinde güç kaybı, topallama, yürürken ayak bileğinin dönmesi şeklinde ayak burkulması, görülebilir. Bazen fıtık orta hatta ve çok büyük olabilir. Bu durumda hastada idrar ve büyük abdest yapamama veya tutamama, her iki bacakta felç, cinsel fonksiyonlarda bozukluk görülebilir. Bu duruma “kauda ekuina” sendromu adı verilir. Bel fıtığının en ağır şekli olan bu durumda hasta acilen ameliyat olmalıdır.