MANTAR HASTALIKLARI

 

Cilt mantarları küf veya maya şeklindeki mantarların derinin üst tabakası ,saç, kıl, tırnak gibi yerlerde üremesiyle oluşur.

MANTAR HASTALIĞI

Cilt mantarları küf veya maya şeklindeki mantarların derinin üst tabakası ,saç, kıl, tırnak gibi yerlerde üremesiyle oluşur. Yaz aylarında artış gösteren cilt hastalıklarının başında mantar infeksiyonları gelmektedir. Bunun en önemli nedeni sıcaklıkların artmasıyla birlikte terlemenin artması ve deri üzerinde mantarların sevdiği nemli ortamın oluşumudur.

MANTAR HASTALIKLARI NASIL OLUŞUR?
Bulaşıcı bir infeksiyon hastalığı olan mantar hastalıkları insandan insana veya hayvanlardan insana geçebilir. İnsanlardan havuz, banyo, ortak terlik, tırnak makası kullanımı ve toplu yaşanılan yurt gibi yerlerden bulaşabilir. Kedi, köpek,koyun, sığır gibi evcil hayvanlardan da bulaşma olabilir.

MANTAR HASTALIĞI NERELERDE GÖRÜLÜR?
Mantar hastalığının birçok çeşidi vardır. En çok sevdiği yerler ayak parmak araları,ayak tabanı, kasıklar, eller, tırnaklar, saçlı deri ve sırt bölgeleridir. Bayanlarda vaginal mantar infeksiyonlarına da sık rastlanılır.

MANTAR HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Mantarın başlıca belirtileri ayak parmak aralarında soyulma, kızarıklık, sulanma ve su toplamadır. Kasıklarda kaşıntılı büyüyen kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Tırnaklarda kalınlaşma, sararma ve şekil bozukluğu görülür. Saçta yuvarlak dökülme ve pullanma yapar. Sırt ve göğüs bölgelerinde yaygın küçük kahverengi ya da pembe beyaz lekeler şeklinde görülebilir.

TANISI NASIL KONULUR?
Mantar hastalıklarının teşhisi genellikle klinik görünüm ve bakarak muayene ile konulur. Şüpheli durumlarda kazıntı alarak mikroskopta inceleme ve kültür testleri yapılabilir.Ancak diğer cilt hastalıklarıyla kolaylıkla karıştırılabildiğinden bir uzman doktorun görmesinde yarar vardır.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Mantar hastalıklarının tedavisinde değişik mantar ilaçları dıştan (krem, sprey, şampuan gibi) veya ağız yoluyla (tablet, kapsül) verilir. Bunun yanında cildin kuru ve temiz tutulması önerilir.

MANTAR HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

  • Ayaklar temiz, kuru ve serin tutulmalı, pamuklu çoraplar tercih edilmelidir
  • Ayakkabılar rahat ve terletmeyen türden olmalı, başkalarının ayakkabı ve terlikleri giyilmemelidir
  • Çorapsız ayakkabı giyilmemelidir
  • Yoğun mantar sporları içerebilen ortak kullanım alanlarında (halı kaplı zeminler, havuz kenarları, banyo-hamam, duşlar, spor salonları, soyunma odaları gibi) çıplak ayakla yürünmemelidir
  • Ailede mantar hastalığı olan kişiler varsa onların kişisel eşyaları ayrı tutulmalıdır