ALLERJİ

ALLERJİ

Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi ya da psikolojik etkenler sonucu bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir.

Endrüstrileşme ve çevresel alerjenlerin artması ile birlikte günümüzde toplumun % 15-20'sinde alerjik hastalıklar görülmektedir. Alerji, genetik (ırsi) sebeplere bağlıdır. Fakat ortaya çıkışında çevresel faktörlerin de etkisi çoktur. Ne kadar çok alerjenlere maruz kalınırsa, alerjik hastalıklar o kadar çok ortaya çıkar.

Alerji belirtileri kaşıntı, kurdeşen, öksürük,hırıltı,nefes darlığı, hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı,geniz akıntısı,kulaklarda kaşıntı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı olarak görülebilir.

Alerjik astım, allerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi,egzema dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan alerjiler, alerjik sinüzit, gıda alerjisi, alerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan alerji, güneş alerjisi, lateks alerjisi bazı alerjik rahatsızlıklardır.

Öncelikle şunun iyi bilinmesi gerekir; erken teşhis hastalığın tedavisi ve ilerlemesinin durdurulması için çok önemlidir. Oluşabilecek krizlerin de önüne geçilmiş olur. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmanızda fayda vardır.

Doktorunuz sizin şikayetlerinizi dinleyecektir. Hastalığın belirli dönemlerde ve tekrar görülmesi, ailede de böyle bir alerjinin var olması, alerjenle temas sonucu ortaya çıkması, hastalığın tanısını kolaylaştıracaktır.

Deri veya kan testleri alerjiye neden olan etkenleri bulabilmek için kullanılmaktadır. Genellikle deri testleri kullanılmaktadır,çünkü bu testler hızlı, güvenilir ve kan testinden daha ucuzdur.

Astım ve saman nezlesi gibi bir çok alerjik hastalıkta alerjenin tespiti için tüm dünyada standart olarak başvurulan yöntem deri üstü(prick) yöntemidir.

Uygulaması çok kolay, tehlikesiz, hastayı çok az rahatsız eden bir yöntemdir. Çocuklara da rahatlıkla yapılabilir.

Test edilecek alerjenler, deri üzerinde birbirlerinden birkaç santimetre uzaklıkta damlatılır ve daha sonra özel bir iğne ile delinerek alerjenin deri içine sızması sağlanır.15-20 dakika sonunda testin sonucu belli olur.

Alerjiyi önlemek için alerji testiyle tespit edilen ve alerjiye neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Aynı zamanda doktorunuzun vereceği bazı ilaçlarda şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bütün bunlara rağmen şikayetleri devam eden uygun hastalarda aşı uygulanabilir. Bu aşı ev tozuna ya da polenlere karşı alerjisi olanlarda en fazla etkilidir.